Şikâyetnâme-yi Ays III

Kapı içeriye mi ait dışarıya mı? Açıp kapama yetkisi hangi taraftaysa oraya aittir herhalde. Bir hapishane kapısının -dışarı çıkmaya yaramadığı sürece- içeridekiler için bir anlamı yoktur. Tabii o da açılır, gelenleri buyur eder. Yeni gelenler ilkin kapıyla beraber görünür olurlar, sonra gelişlerini de unuturlar kapıyı da. Bir süre gelen giden olmazsa şayet, kapalı durmasıyla var olur kapı, artık anlamı sadece kapanmayla ilgilidir, açılmaz, aralanmaz.

Kapadığınız kapılarla size açılmayan kapılar aracılığıyla karşılaşırsınız. “Benim kapım herkese açık” lafı kuyruklu bir yalandır. Siz kilitlediğiniz ve kimsenin uğramayacağından emin olduğunuz kapılar sayesinde güvende hissedersiniz ve açtırabildiğiniz kapılar kadar güçlü.

Bazen bazı kapılar yüzünüze son defa kapanır ama çok sonra anlarsınız… Bunu çoktan bitmiş dostluklarınızı karşılaştığınızda nezaketen hal hatır sorma ve zoraki gülümseme şeklinde görebilirsiniz, arayacağınız kimse kalmadığında ve anlatmak istediğinizde, bir kişiyle inşa ettiğiniz tarih parça parça unutulduğunda ve hatırlatıldığında “o ben miydim” diye şüphe edildiğinde…

Kapı bu, bir yüzü dışarıya bakıyor, şöyle bir aralayıp başınızı uzattığınızda iti var uğursuzu var fakat belki pişmanlıkla bekleyen birileri de var.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın