Şikâyetnâme-yi Ays I

Elinden kılıcını almadılar, aldıysalar da elini kesmediler; elin yerinde.

Bir şeyler olmasın dileklerin türbe demirlerine bağlanmış, türbeler, tadilattan yeni çıkmış türbeler, artık türbelere girmenin adabı yok, fakat kuralı var.
Elin kolunun ucunda sapasağlam, öfken diri damarlara dönmüş, kollarından fışkırıyor. O olmasın dileklerin de bir oyalanma, bal gibi biliyorsun; olmamasına yarayacak bir düşüncen yok. Olmasın olmasın deyip duruyorsun, olmaması da o kesilmemiş, yerinde hareketsiz duran elinde, bunu da biliyorsun.

Olmasın tespihinin taneleri iki bin yirmi üç, parmağın son ikide, sonrası imame. İmameye benziyor kulelerin, olmasın kulelerinin gölgesinde telefon çekmiyor. Olmasın tepelerin yedi tane. Olmasın adaların dokuz tane, biri hele hiç mi hiç olmasın. İnsanın hatırasının üzerine ne cins bir beton dökülmeli ki çamur batak olmasın? Olmasın, çamur olmasın diye toprak da olmasın. Olmasın topraklarında yatacak yerin de olmasın. Senden adam olur iken onlardan neden olmasın? Boş bıraktığın her yerde onlar oldu, onlar olacak. Olmasın nesillerine kalacak dünya, olmasın diye diye kurudu soyun. Olmasın bayrağı sınır ihlalinde, olmasın dilleriyle anlaşıyor sokaktakiler, olmasın alırlar olmasın satarlar, çarşın pazarın olmasın olmasın…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın